Nasze wyobrażenia na temat pilotów obsługujących loty czarterowe prywatnymi samolotami to w dużej mierze stereotypy… Bookując lot przed oczami mamy obraz czarującego, dobrze opłacanego kapitana statku powietrznego, który wraz załogą będzie na nas czekał przed wejściem do samolotu. Czy tak właśnie będzie wyglądała nasza podróż?
Praktyka lotów czarterowych oraz obsługi samolotów do wynajęcia daleka jest od naszych wyobrażeń, które – czy tego chcemy czy nie – zostały ukształtowane przede wszystkim przez media i przemysł filmowy. Nie oznacza to oczywiście, że nasz pilot będzie gburem czy opryskliwym samochwałą – tacy szybko kończą karierę w obsłudze private jets – nie musimy się również obawiać nieprzyjemnie pachnących typów, których przepocone koszule nie opuszczają kokpitu latając z jednej destynacji do drugiej. Nie mniej jednak warto się przygotować na spotkanie z człowiekiem z krwi i kości. Być może nie tak przystojnym jak na reklamach prywatnych linii lotniczych, ale wykwalifikowanym i doświadczonym, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie ma bezpiecznego transportu lotniczego z punktu A do punktu B.
Wróćmy jednak do przedmiotowego pytania tego artykułu – Ile zarabia pilot samolotu?
Odpowiedź nie będzie ani prosta, ani oczywista. Wszystko zależy od kariery jaką obierze pilot, a w przypadku pilotowania samolotów prywatnych umów zawartych pomiędzy właścicielem i operatorem maszyny a pilotem. Wynagrodzenie pilota jest również uzależnione od jego doświadczenia – im bardziej doświadczony pilot, tym wyższe są jego zarobki. To istotna informacja, zwłaszcza z perspektywy klienta, który powinien wiedzieć za co płaci.
Jeśli wynajem samolotu w raz załogą jest podejrzanie tani może się okazać, że za sterami zasiada osoba o niewielkim doświadczeniu. Przy czym koszt lotu nie zawsze jest wyznacznikiem kwalifikacji i kompetencji pilota – jak już wspomnieliśmy jego wynagrodzenie jest uzależnione od szeregu czynników, pośród których istotną rolę odgrywa umowa między pilotem a jego pracodawcą.